Защо е важно да използваме приобщаващ език в медиите
Езикът, който използваме, не е просто средство за изразяване – той оформя обществените нагласи, културата и разбирането. В медиите думите имат огромна сила да въздействат върху начина, по който възприемаме различни социални групи, техните предизвикателства и идентичност. Използването на приобщаващ и уважителен език е ключова стъпка към изграждане на едно по-толерантно общество.
Какви са основните ползи от използването на приобщаващ език? Върху този въпрос разсъждавахме в рамките на ателие СТОП! Дискриминация по инициативата „Заедно за многообразие“.
Първо, така се намалява стигмата. Изрази, натоварени с негативни конотации, като „наркоман“ или „инвалид“, поддържат стигматизацията и предразсъдъците към определени групи. Приобщаващият език, като „човек със зависимост към наркотични вещества“ или „човек със специфични възможности“, намалява стигмата, като представя човека извън ограниченията, свързани с неговите предизвикателства.
Освен това, чрез избора на думи, които поставят личността на първо място, медиите допринасят за утвърждаването на човешкото достойнство. Например, „човек с интелектуални затруднения“ показва уважение към индивидуалността и уникалността на всеки човек, вместо да го сведе до характеристика или диагноза.
Когато зависимостта се описва чрез уважителен език, като „човек със зависимост към алкохола“, това подчертава, че става въпрос за здравословно състояние, а не за личен провал или морален недостатък. Този подход насърчава съчувствието и подкрепата, вместо осъждането.
Приобщаващият език играе ключова роля в създаването на среда, която подкрепя възстановяването. Уважителният израз може да мотивира хората да търсят помощ и да се включат в процеса на промяна, без да се чувстват осъждани или изолирани.
Използването на по-широки и неутрални термини позволява на медиите да обхванат по-разнообразни аудитории, без да изключват никого. Например, „човек без дом“ вместо „бездомник“ подчертава временността на обстоятелствата, вместо да заклеймява личността.
Уважителният език е в съответствие с основните принципи на правата на човека, които защитават достойнството и равенството на всеки индивид. Използването на приобщаващи термини е израз на ангажираност към тези универсални ценности.
Като платформи, които информират и влияят върху общественото мнение, медиите играят решаваща роля в утвърждаването на приобщаващия език. Техният избор на думи може да помогне за изграждането на едно общество, в което хората са приемани заради своята уникалност, а не ограничавани от стереотипи.
Това важи и за думите, които използваме в ежедневието, нашите думи имат значение – нека ги използваме, за да създаваме мостове, а не бариери.
Следете хаштага #ProEUvaluesBG за актуална информация и вдъхновяващи истории от инициативата.
Този материал е създаден в рамките на ателие СТОП! Дискриминация! в инициативата „Заедно за многообразие“ на Сдружение „Знание“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи (ФРГИ)“. Изразените възгледи и мнения са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или ФРГИ. Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ФРГИ могат да бъдат държани отговорни за тях.
Инициатива „Заедно за многообразие“ (Diversity Together) се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).